Zákon roku

Zákon roku je společným projektem firem, asociací a dalších subjektů, které se angažují v oblasti kvality regulace českého podnikání. Zákonem roku podněcujeme společenskou debatu a konsensus o potřebných oblastech a formách regulace podnikání v Česku.

O projektu

Zákon roku je společným projektem firem, asociací a dalších subjektů, které se angažují v oblasti kvality regulace českého podnikání. Zákonem roku podněcujeme společenskou debatu a konsensus o potřebných oblastech a formách regulace podnikání v Česku.

Zákon roku je celoroční platformou zaměřenou na diskusi odborné veřejnosti, zástupců státní správy a byznysu týkající se regulace podnikání. Těšit se tak můžete na rok plný aktivit v podobě kulatých stolů, odborných diskuzí a online kampaní.

Hlasování bude i letos zaměřeno na tyto kategorie:

  • Nejlepší zákon roku pro byznys
  • Legislativní počin za rok 2024

 

V šestnáctém ročníku projektu Zákon roku zvítězil evropský akt o umělé inteligenci, který představuje způsob, jak zodpovědně a transparentně využívat stále se vyvíjející nástroje AI.

Nejlepší zákon pro byznys roku 2024

Předpis

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1689 ze dne 13. června 2024, kterým se stanoví harmonizovaná pravidla pro umělou inteligenci a mění nařízení (ES) č. 300/2008, (EU) č. 167/2013, (EU) č. 168/2013, (EU) 2018/858, (EU) 2018/1139 a (EU) 2019/2144 a směrnice 2014/90/EU, (EU) 2016/797 a (EU) 2020/1828 (akt o umělé inteligenci)

Zdůvodnění

Akt o umělé inteligenci stanovuje rámec pro vývoj a používání AI, přičemž požadavky a povinnosti škáluje v závislosti na kategorii rizika konkrétních případů použití AI. Jedná se o první komplexní regulaci týkající se umělé inteligence na světě a reaguje na základní etické otázky jejího využití. Zároveň poskytuje firmám možnost, jak vyvíjet, trénovat a testovat vlastní AI systémy bez obav z možného porušení regulace, a to v rámci vytvoření tzv. regulačních sandboxů neboli kontrolovaného experimentálního prostředí.

Předpis

Zákon č. 230/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

Zdůvodnění

Novelou byl zaveden valorizační mechanismus minimální mzdy a zrušen institut zaručených mezd, po čemž zaměstnavatelé dlouho volali. Výše minimální mzdy je nově navázána na průměrnou hrubou měsíční mzdu. Zaměstnavatelé v soukromém sektoru nadále nebudou muset sledovat osm úrovní zaručené mzdy. Tato změna pro podnikatele zpřehledňuje právní úpravu a zaručuje větší předvídatelnost.

Předpis

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1183 ze dne 11. dubna 2024, kterým se mění nařízení (EU) č. 910/2014, pokud jde o zřízení evropského rámce pro digitální identitu

Zdůvodnění

Evropská digitální peněženka umožní občanům digitální identifikaci napříč celou EU. V prostředí mobilní nebo internetové aplikace bude možné nahrávat různé dokumenty včetně občanského průkazu, cestovního pasu, řidičského průkazu či vysokoškolského diplomu a dále tyto dokumenty v digitální podobě využívat i v ostatních státech EU.
Klíčovým přínosem má být zjednodušení administrativy a lepší přístup k veřejným i soukromým službám v rámci EU za současného zajištění ochrany osobních údajů. Z toho mohou těžit nejen občané, ale jednodušší přístup ke službám bude spojen i s novými příležitostmi pro podnikatele, kteří systém dokáží zužitkovat k oslovení nových zákazníků.

Legislativní počin roku 2024

Počin

Část zákona č. 470/2024 Sb., konkrétně část druhá, kterou se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 6 odst. 9

Zdůvodnění

Změnou v oblasti zaměstnaneckých benefitů došlo k oddělení tzv. zdravotních benefitů od ostatních nepeněžních benefitů poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci. U zdravotních benefitů byla navýšena částka, do které nebudou podléhat zdanění, až od výše průměrné mzdy za zdaňovací období. To by mělo zaměstnavatelům umožnit podpořit zdravotní prevenci svých zaměstnanců a zavést pro ně preventivní zdravotní programy.