Dopady lidské činnosti na životní prostředí jsou největší výzvou, které dnes čelíme. Podnikatelé se této nové realitě musí přizpůsobit bez ohledu na to, zda se jedná o efektivní využívání zdrojů, přesměrování kapitálu do udržitelných činností, přechod na obnovitelné zdroje energie, dopady sucha či správné plánování a využívání dostupné půdy. Klíčovou roli v této oblasti hraje environmentální regulace. Ta se vyvíjí nevídanou rychlostí a nevídaným způsobem. V praxi pak nastávají situace, kdy se podnikatelé regulaci nestihnou přizpůsobit, jindy zase regulace nereaguje dostatečně pružně a zůstává pozadu. Je proto nevyhnutelné, aby se podnikatelé v tvorbě environmetální regulace aktivně angažovali. Jen tak bude zajištěno, že environmentální regulace bude odpovídat potřebám ochrany životního prostředí i potřebám podnikatelské praxe.
Úloha lesů, lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu je v mnoha ohledech zásadní pro člověka i životní prostředí. V tomto kontextu představuje zveřejnění Nové strategie EU pro oblast lesnictví do roku 2030 vhodnou příležitost pro debatu o současných a budoucích výzvách lesnického sektoru v ČR a budoucnosti regulace na úrovni EU.
V rámci lesnického live streamu se panelisté zaměřili na otázku, co nová strategie přináší pro lesní hospodářství, lesníky, zpracovatele a veřejnost. Zabývali se úlohou lesů a lesnictví při plnění ambiciózních cílů v dalších strategických oblastech, jako je ochrana biodiverzity, ochrana klimatu, oběhové hospodářství a biohospodářství. Dále také diskutovali na téma využití mnohostranných funkcí lesů a rovněž o stále silnějším důrazu na ukládání uhlíku i ochranu biodiverzity. Zaměřili se na potřeby zpracovatelů a rozvoj spolupráce s dalšími sektory. Na závěr probírali možnosti ocenění a odměňování zmíněných funkcí lesů a současné zdroje financování.
Mgr. Patrik Mlynář, náměstek Sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství ČR
Ing. Tomáš Pařík, Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků
Ing. Jiří Svoboda, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR
doc. Ing. Tomáš Vrška, Dr., Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, Mendelova univerzita v Brně
Mgr. Vojtěch Bašný, Ph.D., LL.M., Senior Associate, Deloitte Legal, Environment
Více informací na akce.deloitte.cz
Odpady jsou jedním z důležitých témat udržitelnosti, se kterým souvisí otázky zpětného odběru, recyklace, energetického využití, a v konečném důsledku i skládkování. Jaký dopad bude mít nový zákon o odpadech na tyto oblasti? Vznikne nový prostor pro nakládání s výrobky s ukončenou životností? Budeme odpad využívat jako energetickou surovinu? A jaká je ekonomika využívání odpadů v novém legislativním prostředí?
O těchto a dalších otázkách ohledně podoby současného odpadového hospodářství a jeho budoucího fungování ve vztahu k potřebám obcí, průmyslu i energetiky jsme si povídali v rámci naší online diskuze. Společně s našimi hosty jsme se zaměřili na to, jakými změnami bude procházet sektor odpadového hospodářství a jak mohou nové investice pomoci s přechodem k cirkulární ekonomice.
Moderátorem diskuze Miroslav Lopour, vedoucí strategických projektů v týmu energetických projektů Deloitte.