Zákon o digitálních službách vítězem ankety ZR 2019

Svět českého podnikání se neustále proměňuje. Nejrůznější zákony, předpisy a regulace vznikají nebývalou rychlostí. Některé z nich mají dopad minimální, případně se v praxi neosvědčí, jiné zase mění podnikatelské prostředí významně k lepšímu. A právě druhým jmenovaným je věnována anketa Zákon roku. Vítězem jejího 11. ročníku se stal zákon o digitálních službách, který významným způsobem urychluje komunikaci mezi podnikateli a státní správou.

Letos se v anketě, kterou každoročně organizuje Deloitte Legal spolu s dalšími odbornými partnery z oblastí práva, daní a podnikání, o titul Zákona roku utkalo hned pět legislativních počinů. Tyto zákony, soudní nálezy a směrnice vybrala odborná porota složená z bezmála třiceti odborníků. O vítězství potom svým hlasování rozhodovala široká podnikatelská veřejnost, která jako nejlepší legislativní počin zvolila zákon o právu na digitální služby.

Zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby a o změně některých zákonů zakládá obecné právo lidem komunikovat se státní správnou (potažmo státem) digitální formou. Státní správa potom musí takto přijaté požadavky stejnou cestou i následně řešit. Jedná se o zásadní krok v digitalizaci státu, díky kterému by mělo dojít ke zrychlení a zefektivnění vyřizování veškerých žádostí tím, že dojde k elektronizaci formulářů a jejich propojením k registrům. Tím by mělo odpadnout zdlouhavé papírování a s tím spjatě cesty z úřadu na úřad.

„Vítězný zákon by měl usnadnit přístup ke státním službám. Jeho přijetí je ale jen začátek a bude třeba vymyslet řadu nových řešení. Jsem hrdá na to, že jedno z nich, tzv. BankID, aktuálně pomáhá vytvářet i Deloitte. V současné době není jednoduché přihlásit se (autentizovat) ke službám, které poskytuje stát. Bankovní identita představuje nové využití autentizačního prostředku, kterým se u nás každý měsíc přihlašuje do svého internetového bankovnictví pět milionů lidí. Deloitte se bude na jejím nasazení a s její pomocí na digitalizaci soukromých i veřejných služeb v Česku podílet,“ říká řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová.

Mezi dalšími nominovanými legislativními počiny byl například zákon o větší předvídatelnosti a přehlednosti zákonů či nález Ústavního soudu, že stát nesmí vybírat zvláštní poplatek za to, aby si plnil své povinnosti.

Prohlédněte si kompletní výsledky a podrobný přehled nominovaných zákonů.

Partneři projektu

Organizátor

logo

Pod záštitou

logo logo logo

Partneři

logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo