Zákon o digitálních službách vítězem ankety ZR 2019

Svět českého podnikání se neustále proměňuje. Nejrůznější zákony, předpisy a regulace vznikají nebývalou rychlostí. Některé z nich mají dopad minimální, případně se v praxi neosvědčí, jiné zase mění podnikatelské prostředí významně k lepšímu. A právě druhým jmenovaným je věnována anketa Zákon roku. Vítězem jejího 11. ročníku se stal zákon o digitálních službách, který významným způsobem urychluje komunikaci mezi podnikateli a státní správou.

Letos se v anketě, kterou každoročně organizuje Deloitte Legal spolu s dalšími odbornými partnery z oblastí práva, daní a podnikání, o titul Zákona roku utkalo hned pět legislativních počinů. Tyto zákony, soudní nálezy a směrnice vybrala odborná porota složená z bezmála třiceti odborníků. O vítězství potom svým hlasování rozhodovala široká podnikatelská veřejnost, která jako nejlepší legislativní počin zvolila zákon o právu na digitální služby.

Zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby a o změně některých zákonů zakládá obecné právo lidem komunikovat se státní správnou (potažmo státem) digitální formou. Státní správa potom musí takto přijaté požadavky stejnou cestou i následně řešit. Jedná se o zásadní krok v digitalizaci státu, díky kterému by mělo dojít ke zrychlení a zefektivnění vyřizování veškerých žádostí tím, že dojde k elektronizaci formulářů a jejich propojením k registrům. Tím by mělo odpadnout zdlouhavé papírování a s tím spjatě cesty z úřadu na úřad.

„Vítězný zákon by měl usnadnit přístup ke státním službám. Jeho přijetí je ale jen začátek a bude třeba vymyslet řadu nových řešení. Jsem hrdá na to, že jedno z nich, tzv. BankID, aktuálně pomáhá vytvářet i Deloitte. V současné době není jednoduché přihlásit se (autentizovat) ke službám, které poskytuje stát. Bankovní identita představuje nové využití autentizačního prostředku, kterým se u nás každý měsíc přihlašuje do svého internetového bankovnictví pět milionů lidí. Deloitte se bude na jejím nasazení a s její pomocí na digitalizaci soukromých i veřejných služeb v Česku podílet,“ říká řídící partnerka Deloitte Diana Rádl Rogerová.

Mezi dalšími nominovanými legislativními počiny byl například zákon o větší předvídatelnosti a přehlednosti zákonů či nález Ústavního soudu, že stát nesmí vybírat zvláštní poplatek za to, aby si plnil své povinnosti.

Prohlédněte si kompletní výsledky a podrobný přehled nominovaných zákonů.

Partneři projektu

Organizátor

logo

Pod záštitou

logo logo logo

Partneři

logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo

Mediální partneři

logo logo logo logo logo logo